Kom til genåbningsfest på Hedehusene Bibliotek tirsdag d. 17. juni

Glæd jer bl.a. til at se vores store nye børneafdeling med plads til både hygge og fordybelse, når ungerne kan gå på opdagelse i de nye læsehuler, i sanse- og legeområdet og selvfølgelig i vores mange bøger.

Af Philip

Kom også og se de nye fordybelsesområder for voksne, hvor besøgende kan læse, finde studiepladser, dykke ned i dagens aviser mm.

Nyindretningen af biblioteket blev sat i gang pga. Hedehusenes vokseværk, så huset nu kan rumme både flflere gæster og flflere forskelligartede aktiviteter på samme tid.
 

Alle er velkomne til fejringen tirsdag d. 17. juni kl. 10.00-12.00, og vi glæder os til at se både nye og velkendte ansigter til en hyggelig og festlig formiddag.
Kl. 10.00: Musik m. Tormod Tegner
Kl. 11.00: Tale v. Borgmester, Michael Ziegler
 

Derefter vil der være lidt at spise og drikke samt rundvisning i huset.


OBS
Arrangementet finder sted i dagtimerne, hvor vi glæder os til at byde velkommen til daginstitutioner, skoler, pensionister og barslende – men alle er naturligvis hjerteligt velkomne, uanset alder og hverdag – og vi giver også gerne en rundtur på andre tidspunkter efter arbejde eller i weekenden.