Teknologisk institut
Klima og bæredygtighed

Uge 17: Regnvandshåndtering ved Teknologisk Institut

Tid
13:00 - 14:00
Pris
Billet: Gratis
Sted
Teknologisk Institut

Gregersensvej 13A
2630 Taastrup

Gregersensvej 13A
Nyt område fremmer biodiversitet og dyreliv, samtidig med at regnvandet fra taget håndteres lokalt og der skabes et rekreativt miljø

Et nyt udeområde ved Teknologisk Institut er lavet så det både fremme biodiversitet og dyreliv, håndterer regnvand og skaber et rekreativt miljø med udgangspunkt i principperne fra konceptet Vild med Vilje. 

En central det af udeområdet er regnbedet og de synlige vandkanaler, der er designet til at opsamle og lede regnvand fra bygningen ned til regnbedet og videre til en eksisterende sø. Dette skaber en bæredygtig, lokal håndtering af regnvand (LAR-anlæg) og understøtter et naturligt vandkredsløb. Regnbedet er er lavet af M5 Anlæg i samarbejde med Rørcentret på Teknologisk Institut. 

 

Siddepladser i form af bænke af naturtræ giver mulighed for at nyde områder, og med en natursti rundt om søen inviterer området til gåture og “walk and talk”-samtaler i det fri. 

Formålet har været at skabe et område, der fremmer biodiversitet og dyreliv samtidig med at regnvandet fra taget håndteres lokalt, og der skabes et rekreativt miljø med udgangspunkt i principperne fra konceptet Vild med Vilje. 

Området HAR regnbed, blomsterrige forhøjninger og krat, der skaber levesteder til dyrelivet og understøtter biodiversiteten. Beplantning er bl.a. røn, hyld, kalkved, gedeblad, star-græsser, æblerode og klitrose.