
Om dette arrangement
Tid
18:00 - 21:00
Pris
50 Kr
Lokalitet
Hedehusene Bibliotek
Hovedgaden 516
2640 Hedehusene
Arrangører
Target
For voksne
Workshop
Anna Kjær Voss - Klimamusen (Foredrag og Workshop)
03.10.22
Foredrag om bæredygtighed og efterfølgende workshop med visible mending. Den første del af arrangementet er en kort gennemgang af tekstillapning i et historisk lys, omkring de klima- og miljømæssige vinkler samt nøgletal for vores tøj- og tekstilforbrug.
Den andel del af aftenen er workshopdelen hvor deltagerne får nål, tråd og broderiramme i egne hænder. Hvor Anna under viser i lappeteknikker og brugbare broderisting til at lapning af huller, skjule pletter eller blot som dekoration og upcycling af tøj.
Afslutningsvis er der tid til hjælp og sparring til at komme i gang med eventuelt eget medbragt tøj, der har brug for lapning eller dekoration.
Medbring gerne broderiramme og stof til en prøveklud inden du går i gang med dine redde dit yndlingstøj.
Følg Anna Kjær Voss på instagramprofilen Klimamusen.